Mosolyt csalni az emberek arcára„Legyen világosság!” – ez a Teremtés Könyvéből vett jelmondata és életvezetője Greguss Sándornak. Az író-filmkészítővel nem mindennapi gyermekkoráról, kalandvágyról, keresett és megtalált igazságokról, egy sorsfordító betegségről, missziós küldetéséről és az egész életét átható Isten-hitről beszélgettünk fóti otthonában.
– Igen, még úgy is, hogy a nagyszüleim neveltek fel, akik mindent megtettek azért, hogy szép és szeretetben töltött gyermekkorom legyen. Ennek ellenére szüleim hiányát, mint amilyen az édesanyai gyengédség, nem pótolhatta senki sem. Látszólag tehát megkaptam, amit lehetett, mégis szeretetéhségben éltem. Talán ezért is vált olyan fontossá az ölelés érzése a felnőttkori életemben. Milyen kifejező, hogy keresztényként is baráti köszöntésünk az ölelés. Tinédzserként Popper Péterhez jártam pszichológiára, aki a sport felé irányította örökmozgó egyéniségemet. Közben hegedülni tanultam és nemzetközi rajzversenyt nyertem. A művészi hajlamot nagypapámtól örököltem, aki a nagymamával együtt arra nevelt, hogy minél hamarabb tanuljak meg a saját lábamon állni. Sokat tanulmányoztam a térképet is, ilyenkor gondolatban bejártam az egész világot. Felnőttként rájöttem, hogy önerőből ilyen formában erre biztosan nem lesz lehetőségem. – Ez motiválta, hogy később filmezni kezdett? – Igen, biztosan közrejátszott, de a természet-, portré- és dokumentumfilmezés csak negyvenéves korom után lett a hivatásom. Visszatérve, ifjúként igen lázadó, a szabályokat nehezen viselő, az életet igenlő és a saját határait feszegető titán voltam. Energikus alkatként a sportban örömömet leltem és az atlétikában, futóként az eredmények is szépen jöttek, de az élsport másik oldalát megismerve már nem vonzott olyan szinten, hogy fő foglalkozásként űzzem. Határaim további megismerése olyan helyzeteket is szült, hogy kipróbáltam milyen barlangban élni a budai hegyek között. Nem utolsósorban, nagy kalandjaim közé tartozik, hogy matróznak álltam, a magyar–történelem tanári diploma megszerzése után... – Írói vénája is korán megmutatkozott. Már tizenhat évesen jelentek meg versei a Vigiliában, ahol olyan nagyságokkal írt egy lapban, mint amilyen Latinovits Zoltán. Ilyen fiatalon hogyan jutott el az egyik legnívósabb hitéleti és tudományos folyóirat szerkesztőségébe?
– Ez az együtt érző képesség a lelki élet területén is nagy talentum… – Isten létezésében a kezdetektől fogva hittem. A teremtett világ gyönyörűségét mindig is csodálattal fürkésztem. Gyermekkorom óta keresem, kutatom, hogy mi miért történik. Vonzottak a nagy világvallások, megismerkedtem velük közelebbről is, de mindig volt egy fajta hiány, amit semmi sem tudott betölteni. Mindenben a rációt kerestem. Aztán már megtért felnőttként olvastam a Bibliát, és egyszer csak eljött az a pont, amikor elfogadtam, hogy a világban minden úgy van jól, ahogy itt le van írva, mert Isten így teremtette és ez az akarata. Jézus szavait is tisztán kell értelmezni. Az Ő igenje igen, a nemje nem. A személyes és élő Isten-kapcsolatig hosszú út vezet, de ezután valóban máshogy kezd élni az ember. Mióta hiszek, nagyon pontos válaszokat kapok. Minden bukásom és csalódásom után megpróbálok újra bizalommal fordulni az embertársaim felé, hiszen, ha belegondolok, óriási ajándék, hogy itt vagyok és élek. A Jóisten bizalma és szeretete a bizonyíték arra, hogy a világra születtem feladattal és küldetéssel, amit az életem során be kell teljesítenem. De ez a felismerés még kevés önmagában. A hívó szót el is kell fogadni. Nekem ehhez majdnem meg kellett halnom. – Ezt hogy érti?
– Missziós küldetésében beteg, haldokló embereket is kísér lelkileg. Hogyan kell ezt elképzelni? – Jórészt hívő embereket látogatok, de nincs kőbevésett tervezet azzal kapcsolatban, hogy mi történik majd. Beszélgetünk, imádkozunk, előfordul, hogy felolvasok. Egy biztos, addig nem jövök el, míg nem nevetünk. Az elsődleges cél, hogy eljussanak egy olyan önfeladásig, amiben elhiszik, hogy minden bűnük bocsánatot nyert, s ők maguk is képesek megbocsájtani. A feloldozatlan, régmúltbeli sérelmek még a halálos ágyon is megfogják az embereket és sokszor emiatt nem tudnak megtérni az Atyához. Nagy áldás, mikor ezekből a szorító kötelékekből felszabadul az ember. Sok esetben ilyenkor találkozunk utoljára. – Felesége, Fodor Réka missziós orvos, akivel huszonnégy éve alkotnak egy párt.
– Ez az Afréka Nemzetközi Humanitárius Alapítvány, amelyet 2015-ben feleségével együtt hoztak létre, s amely elsősorban Nigéria szegényeinek nyújt segítséget orvos missziók által. – Igen. Az alapítványi munkában főként a szervezést, az adminisztrációt, a háttérországot biztosítom. Mikor Réka először járt Afrikában, azzal szembesült, hogy a további missziókhoz pénzt kell gyűjteni felszerelésre, gyógyszerekre, utazásra. Ezért hoztuk létre az alapítványt. Adományokból, feltétel nélküli támogatásokból végezzük a missziós munkát. Nem célunk nagy cégekkel szerződni és reklámokat hajtani. Mi Jézus képviseletében tevékenykedünk. Ezért is született meg az Afréka című könyv 2016-ban, ami Réka első ugandai missziós élményeit írja le. Második könyvünk 2020-ban, Afréka 2 – Tűzön-vízen át Afrikában címmel jelent meg. Egy kötet tízdollárnyi árából megmenthetünk egy emberi életet. Ennyibe kerül egy malária elleni kezelés. Ügyelünk arra is, hogy az adományozó és adományozott felvehesse egymással a kapcsolatot. Egyelőre itthonról segítünk, de tavasztól újabb missziókat tervezünk. – Földi útjára tekintve, miben lett más az új élete? – A küzdelmeim nem szűntek meg, és a hibáim sem, csak most már tudok rajtuk mosolyogni. Hinni kell Istenben és ráhagyatkozni. Gyógyulásom oka és célja, hogy hirdethessem: Jézus Krisztus ma is él és köztünk lakozik. Nekünk, keresztényeknek ez a fundamentumunk. Azóta tanúságtevőként, homíliaolvasóként, lelkigyakorlat vezetőként, imádkozóként szolgálok. „Ingyen kaptátok, ingyen is adjátok.” Az evangélium hirdetésével, azon túl, hogy megismertetem Istent a hallgatósággal, szeretnék mosolyt is csalni az emberek arcára. Úgy vélem a vidám szív valóban az egyik legjobb orvosság! Lonkay Márta
2021-03-31
Kapcsolódó írásunk: Csepp a tengerben. Beszélgetés dr. Fodor Rékával
|
![]() |
Keresztény Értelmiségek Szövetsége
1016 Budapest, Aladár utca 17.
(06-1) 328-0164
iroda[kukac]keesz.hu
Adatkezelési és adatvédelmi szabályzat
powered by Reelweb | designed by PetrusWorks