Együtt Nagyasszonyunk Dicsőségére
Az END lelkiségi mozgalmat Pellet Philippe és Vass Ildikó francia–magyar házaspár mutatja be. Tizenkét éve tagjai a mozgalomnak. Hat éve élnek Magyarországon öt gyermekükkel. Jelenleg a házas közösség magyarországi felelős vezetői.
– Hogyan keletkezett az END mozgalom?
– Az Equipes Notre Dame – Együtt Nagy asszonyunk Dicsőségére házas közösségek – mozgalom Franciaországból indult el. Hivatalosan Párizsban 1947. december 8-án, a Szeplőtelen Fogantatás ünnepén jött létre. De már a háború idején működtek „Equipe” csoportok. Ez a francia szó leginkább a „hegymászó csapat” kifejezéssel fordítható le. A házasságban élőknek úgy kell segíteniük egymást, mint a hegymászóknak, akik a derekukon összekötözik magukat, hogy ha kell, segíthessenek a másiknak a közös cél felé haladva. Néhány baráti házaspár azt ismerte fel, hogy házasságban élni nem könnyű dolog, keresztény házasságban pedig különösen nehéz, hiszen amilyen nagy a kegyelmi ajándék, amelyet házasság szentségében kaptunk, olyan nagy a misszió is: jelként állni a világban. Két ember szerelme, szeretete által megmutatni, átragyogtatni valamit Isten szeretetéből. Ez bizony néha úgy tűnik, nagyon messze van a hétköznapok valóságától. Ezért ez a néhány házaspár úgy gondolta, ha megosztják nehézségeiket, kérdéseiket, gondjaikat, örömeiket, ha közösen elmélkednek a házasságról, közösséget alkotnak, ahol megtapasztalhatják az igazi felebaráti szeretetet, egymás segítését, könnyebben haladhatnak az életszentség útján – hiszen erre vagyunk hivatva mindnyájan. Annak idején az alapító házaspárok – Caffarel abbéval együtt – a házasságot tudatosan a szentté válás útjának tekintették. A megalakult END közösségeket Szűz Mária oltalmába helyezték.
– Hol tart ma a mozgalom?
– A mozgalom gyorsan terjedni kezdett, először Európában, majd az egész világon. Ma ötvenezer házaspár vesz részt benne tízezer csoportban, 57 országban. Magyarországon, illetve Erdélyben 13 magyar nyelvű csoport működik, Déván, Budapesten, Dunaharasztin, Debrecenben és Vácon.
– Hogyan is néz ki konkrétan egy END csoport?
– Négy-hat házaspár és egy kísérő pap havonta találkozik, minden alkalommal más otthonában. A közösen elköltött vacsora után megosztjuk életünk fontos eseményeit, együtt imádkozunk – erre nagy súlyt fektet a mozgalom –, majd olyan témában cseréljük ki a gondolatainkat, amely valahogyan a házassághoz kapcsolódik: lehet ez a bizalom, a kommunikáció, a konfliktuskezelés, megbocsátás, gyermeknevelés, közelség-távolság a házasságban, a tágabb családhoz fűződő viszony, fogyasztói társadalom és evangéliumi szegénység, a család zártsága–nyitottsága, hűség stb. Ezeknek a témáknak a keretében nemcsak az ötleteinket, a házasságunkban megélt megoldásokat osztjuk meg egymással, hanem magasabb, spirituálisabb szintre is tudjuk emelni hétköznapi életünk gondjait. A mozgalomnak sajátos, kidolgozott pedagógiája van, egy eszköztára, amelynek segítségével a megbeszélt szép elméleteket – erőfeszítések árán bár –, de át tudjuk ültetni az életünkbe. Ezek az erőfeszítések, sarkalatos pontok, amelyeket a mozgalom kiemel, a következők: napi imádság, Szentírásolvasás, közös házastársi, illetve családi ima, éves lelkigyakorlat, az „életszabály” (ez egyfajta „regula”, apró, konkrét törekvések összessége, melyekkel naponta nyirbáljuk egoizmusunkat, és igyekszünk házastársunk kedvében járni), illetve havonta egy alkalommal mélyebb, komolyabb beszélgetés a házastársunkkal.
Fontos törekvés még az is, hogy ezek a csoportok nemcsak intellektuális, hanem valódi kis keresztény közösségekként kívánnak működni, ahol a házaspárok lehetőség szerint segítik egymást. Mindez persze nagyon távoli ideálnak is tűnhet. Sokan talán úgy gondolják, ez nem nekik való. Igaz, hogy ez nem egy egy-két év alatt megvalósítható program, hanem életprogram, melynek részleteit – Lisieux-i Kis Szent Teréz szellemében – a mindennapok apró-cseprő mozzanataiban, sokszor az egészen kicsiny dolgokban éljük. Nem tökéletes házaspárok mozgalma a miénk, hanem olyanoké, akik komolyan akarják venni házasságuk szentségét.
– Hogyan lehet bővebb információt szerezni a mozgalomról?
– Bővebb információt rólunk a www.end.hu internetes oldalon, illetve a hazasparok@gmail.com email címen szerezhetnek az érdeklődők. A mozgalom nyitott, minden érdeklődőt szeretettel várunk.
Haider Márta