JEL újság

Nóta, mese, néprajz

Szerdahelyi Csongor2025.04.15

Hogyan lesz valaki néprajzos? Kevésbé szerencsés néprajzosoknak száz kilométereket kell utazniuk a terepmunkához, a népi műveltség egy-egy területén kincsesbányának remélt adatközlő felkutatásához. Lanczerdorfer Zsuzsannának, a KÉSZ tagjának azonban szerencséje volt, mert nótafa és mesemondó tehetségű édesapjától és a népi vallásosság folklórkincsének gazdagságát birtokló édesanyjától életre szóló muníciót kapott. 

A győri tanítóképzőben majd az ELTE néprajztanszékén pedig olyan mesterekre talált, akiknek a segítségével kiváló folkloristává nőtte ki magát. A tudományos munka mellett pedagógusként, előadóművészként is kimagasló az életműve.

A Jelen Idő podcast további beszélgetései itt érhetők el.

Keresés

Rovat szerint

Szerző szerint

Évszám szerint

Legfrissebb

Bádogkrisztus

Csikorog a bádog Krisztus
szöggel átvert tenyere;
távolba néz, kerekre nyílt,
fagytól mállott vak szeme.

A gyermekgyógyász lelke

A kaposvári származású gyermekgyógyász és humángenetikus szakfőorvos, az idén nyolcvanéves Wilhelm Ottó már középiskolás éveiben felmutatta szépirodalmi erényeit: Rippl-Rónai festményétől ihletve készült első versét publikálta a Somogy folyóirat

Kételyek és szilárd alap

Gizi mama haláláig a mi bázisunk, sziklaszilárd alapunk maradt, akihez bármivel lehetett fordulni. Hat osztályával és tiszta, logikus, intuitív székely eszével mindenre tudta a választ.
2016–2026 © jelujsag.hu • Minden jog fenntartva!